A legjobb felhasználói élmény nyújtása érdekében weboldalunk cookie-kat használ. Amennyiben továbblépsz, azzal elfogadod az arra vonatkozó szabályzatunkat.
Kiégés - I. rész.
A kiégést Freudenberger definiálta 1975-ben: „stressz következtében fizikai, mentális, érzelmi kimerülés”.
A kiégés egy óriási téma, ami sok-sok más problémát is behív, most az első részt olvashatod.
A kiégéssel kapcsolatban kettős érzések vannak bennem. Egyrészt foglalkoznunk kell vele, hiszen egyre több embert érint és tapintható a veszélye a világunkban. Másrészt azt is gondolom, hogy a kiégés napjainkra egy olyan címkévé vált, amit sokszor tévesen aggatunk rá olyan patthelyzetekre, amikor látszólag nincs megoldás. A burnout nem lehet válasz egy olyan helyzettel kapcsolatban, ahol a valódi problémafeltárás, vagy a bennünk játszódó érzések definiálása nem történt meg.
A legtöbb esetben, amivel találkozom, „csak” a kiégés valamelyik, jól kezelhető korai fázisa áll fent. Tapasztalatom szerint a kezdeti fázisokban lehet a leghatékonyabban dolgozni, akár megelőzéssel, tudatos munkával, a tényleges kiégés kialakulását megakadályozva.
Fejlett vállalati kultúrákban működnek ugyan a megelőző módszerek, mint például a személyes motiváció megtartása, a munkavállalók anyagi és erkölcsi elismerése, szakmai útjuk támogatása. Őszintén szólva, ezek a fejlett vállalati kultúrák végső kialakulása, stabil működése még gyerekcipőben jár, ezért érdemes önerőből, saját érdekből is energiát fektetni magunkba.
Ujjal mutogatni a környezetünkre vagy azonnal felmondással fenyegetőzni nem a legjobb megoldás, amíg mi magunk nem vagyunk elég önreflektívek és nem fektetünk energiát a felismerésbe, megoldásba.
Bár a kiégés egyes szakaszaiban más-más problémákkal küzdesz, de van néhány általános kérdés, ami megkönnyítheti a felismerést. Érdemes ezeket a kérdéseket megválaszolnod magadnak. Mi, ezek? Néhány példa:
- Hány nap szabid maradt bent tavalyról? Ha kivetted, hány napot dolgoztál alatta?
- Milyen az alvásod? Ha éjjel 1-3 között ébredsz, rendszeresen agyalsz, akkor „átalvási zavarról” beszélhetünk, ha nem tudsz elaludni, mert folyton kattogsz, agyalsz, akkor „elalvási zavarral” küzdesz, ha addig pörgeted, fárasztod magad, míg gyakorlatilag elájulsz, akkor a „halálra fárasztás” a módszered.
- Hogy érzed magad vasárnap? ha délutántól már gyomorgörcsöd van a hétfő közeledte miatt, ez az egyik legsúlyosabb tünet.
- Kielégülnek-e a saját szükségleteid vagy háttérbe szorulnak?
- Folyamatosan futsz a munka után, tüzet oltasz, esélyed sincs priorizálni, észszerűen dolgozni?
Ha most hümmögsz, esetleg dühös vagy, hidd el, mindegyik szuper, hiszen elkezdtél szembesülni azzal, amivel dolgoznod érdemes!
A közös gondolkodáskor oszlassuk el azokat a tévhiteket, hiedelmeket, amelyek a kiégés kapcsán forognak a köztudatban. Melyek ezek?
- A vállalat kiéget: A vállalat nem tud kiégetni, ezt magaddal tudod megtenni
- Csak a gyenge emberek égnek ki: nem igaz, csak az erősek tudják magukat széthajtani
- Csak szabira kell mennem kicsit: önmagában ez kevés, az alapproblémát nem oldja meg
- A kiégés pusztán pszichés zavar: ez egy hosszú folyamat eredménye, ami súlyos esetekben okozhat pszichés zavart
- Csak egy kis friss levegő, mozgás kell: ennek a megelőzésben van rendkívüli szerepe, a kiégésen ez önmagában nem segít, komplex megoldásra van szükség
A coaching területen végzett néhány alkalmas fejlesztés is alkalmas lehet a teherbírásunk biztos alapokra helyezésében. Ez segíti a helyzet javítását vagy akár a probléma megoldását is, és el sem jutunk a kiégésig. Gondolok itt az asszertív kommunikációra, a határtartásra, az önmenedzselésre, a szükségleteink határozott képviseletére, a hatékony time-menedzsmentre.
A kiégés késői felismerése miatt azonban olyan fázisba is kerülhetsz, amikor a tudatosság és a fejlesztés nem segít. Ilyenkor érdemes pszichoterapeuta segítségét kérni, hiszen a probléma gyökere nagy valószínűséggel egy korábbi, mélyebb problémából gyökereztethető.
A következő részben a kiégés, fásultság, depresszió összefüggéseiről és különbségéről írok majd…
Tarts velem!
A legjobb felhasználói élmény nyújtása érdekében weboldalunk cookie-kat használ. Amennyiben továbblépsz, azzal elfogadod az arra vonatkozó szabályzatunkat.